loader
Ogrzewanie pelletem

Pellet - tanie źródło ogrzewania

  • 1 października 2018

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czym jest pellet, powinniśmy mieć świadomość tego, że jego definicja nie jest zbyt skomplikowana. W najbardziej ogólnym wydaniu mówi o tym, że są to sprasowane odpady drewniane takie, jak choćby wióry i trociny. Pellet cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu branżach, nie powinno więc zaskakiwać nas to, że z powodzeniem wykorzystuje się go między innymi jako materiał wykorzystywany do ogrzewania domów.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek okazuje się również pojawienie się w sprzedaży dużych pieców na pellet ogrzewających cały dom i wykorzystywanych jako kotły CO. Ich stosowanie cieszy się coraz większą popularnością już choćby dlatego, że pellet nie tylko zapewnia wydajne ogrzewanie, ale także nie jest zbyt drogi. Nie można nie docenić i tego, że automatyczne systemy pojawiające się w takich kotłach umożliwiają dokładnie takie ogrzewanie, jakie jest niezbędne w danym pomieszczeniu.

Okazuje się zresztą, że pellet może być wykorzystywany także w kominkach i niewielkich piecykach. Nie pełnią one funkcji kotłów CO, mogą jednak dogrzewać pomieszczenie. Co więcej, pozytywnie wyróżnia je wyjątkowo atrakcyjny wygląd, piecyk na pellet może być więc znakomitym rozwiązaniem wówczas, gdy marzy nam się kominek, a nie mamy szans na wejście w jego posiadanie. Piecyki na pellet nie wymagają specjalnego odpływu kominowego pozwalającego na odprowadzanie dymu. Funkcję tę z powodzeniem jest w stanie spełnić niewielka rura zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniem, do wykonania którego wykorzystano materiały kwasoodporne. Nie można nie docenić i tego, że piecyki na pellet są niemal bezobsługowe, człowiek ogranicza się więc wyłącznie do ustalenia, jaki zakres temperatur go interesuje oraz dosypywania materiału opałowego, gdy pojawia się taka potrzeba. Piecyk może pomóc nam przy tym nie tylko w dogrzewaniu pomieszczenia, ale i ciepłej wody.