loader
Piece wolnostojące

Co sprawia, że piece typu koza wracają do łask

  • 10 października 2018

Nie każdy z nas jest w stanie przyznać, że koza budzi dobre skojarzenia. Piece wolnostojące często kojarzą się z biedą, nieodłącznym skojarzeniem są przy tym również koksowniki charakterystyczne dla krajobrazu z okresu stanu wojennego. Okazuje się jednak, że tego rodzaju wizerunek pieców wolnostojących z wolna traci na aktualności.

Nowoczesne kozy pojawiają się zarówno w mieszkaniach w stylu retro, jak i w nowoczesnych domach, charakteryzuje je przy tym naprawdę atrakcyjny wygląd. Nie bez znaczenia jest i to, że są one rozwiązaniami znacznie bardziej wydajnymi niż te, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory, możemy więc liczyć nie tylko na możliwość ogrzania naprawdę dużego pomieszczenia, ale i na wprowadzenie miłego nastroju w mieszkaniu.

Okazuje się przy tym, że zmiany dotyczące pieców wolnostojących nie odbiły się na ich cenie, gdy więc analizujemy nie tylko ich zakup, ale także użytkowanie i konserwację, mamy do czynienia z kosztami mniejszymi niż te, które generują klasyczne kominki. W decydowanej większości przypadków mówiąc o kozach mamy na myśli piece zbudowane ze stali i z żeliwa, choć wśród materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji znajduje się także szkło hartowane i kafle ceramiczne. Nie bez znaczenia jest też stosowanie cegieł szamotowych gwarantujących, że piec przez dłuższy czas będzie utrzymywał oczekiwaną przez nas temperaturę.

piece na drewnoKoszt zakupu? Ceny bardzo zróżnicowane

Najmniejsze piece tego typu to wydatek, który nie przekracza kilkuset złotych, choć zdarzają się też masywne i bogato zdobione piece wykonywane na indywidualne zamówienie, których koszt to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Moc grzewcza kozy zaczyna się od 4 kilowatów, może być jednak czterokrotnie wyższa, nasza decyzja jest zaś w dużej mierze uzależniona od tego, jaką powierzchnię ma pomieszczenie, które chcemy ogrzewać w ten sposób. Tylko od nas zależy też, w jaki sposób koza będzie zasilana. W sprzedaży dostępne są piece na drewno, brykiet drewniany, pellet, a także na węgiel. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o to, kogo powinien zainteresować piec wolnostojący nie jest prosta, wiele zależy bowiem od tego, jak ma być on wykorzystywany.

W sprzedaży dostępne są zarówno rozwiązania sprawdzające się przede wszystkim jako pomysł na dogrzewanie warsztatu, jak i takie, którym można zaufać, gdy chcemy dogrzać salon. Klienci doceniają również to, że instalacja kozy nie wiąże się z koniecznością przygotowania dla niej specjalnego kominka, piec nadaje się przy tym nawet do niewielkich mieszkań, w których klasyczny kominek byłby niemożliwy do zainstalowania. Znalezienie idealnego rozwiązania nie jest proste, gdy jednak weźmiemy pod uwagę czynniki takie, jak moc, efektywność grzewcza i waga, z pewnością uda nam się natrafić na propozycję wartą analizy.