loader
Piece wolnostojące

Czy piecyk wolnostojący jest w stanie zastąpić tradycyjny kominek?

  • 5 września 2018

Okazuje się, że nie jest to wcale niemożliwe, mówimy bowiem o rozwiązaniach wcale nie mniej efektywnych niż klasyczne paleniska. Okazuje się przy tym, że można na nie liczyć jako na źródła dodatkowego ogrzewania w mieszkaniu zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z wnętrzem o niewielkim metrażu i słabym stropie. Oczywiście, trudno oczekiwać, że piecyki na drewno będą nam gwarantowały tyle samo ciepła, co tradycyjne paleniska, nie można więc liczyć na to, że samodzielnie ogrzeją nam mieszkanie.

Gdy jednak zestawiamy ze sobą ich wygląd, nie możemy nie zgodzić się z tym, że oko cieszą wcale nie mniej skutecznie. Co więcej, można je montować i w tych pomieszczeniach, w których nie zmieści się klasyczny kominek, a ich potencjalny nabywca może przebierać nie tylko we wzorach, ale i w kolorach oferowanych mu rozwiązań.

W sprzedaży dostępne są między innymi piece uniwersalne sprawdzające się znakomicie bez względu na to, do jakiego pomieszczenia trafią. Nie brakuje jednak i takich, które zachwycają swoją elegancją, często natrafiamy przy tym również na piece, jak gdyby stworzone z myślą o pomieszczeniach awangardowych. Najmniejsze z nich mają gabaryty, które nie przekraczają tych, które charakteryzują domowy odkurzacz. Z kolei dostępne są również takie, które zajmują przynajmniej kilka metrów kwadratowych przestrzeni i są w stanie ogrzać pomieszczenie o imponującej wielkości.

kominek czy piec wolnostojącyNie można zapomnieć i o tym, że wcale nie musimy instalować ich na stałe tak, jak ma to miejsce w przypadku kominków, piecyki mogą być bowiem traktowane tak, jak mebel i zabierane ze sobą podczas przeprowadzki. Są to zresztą rozwiązania charakteryzujące się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, nowością nie są już więc choćby przeszklone drzwiczki, które zapewniają niepowtarzalną atmosferę. Gdy zastanawiamy się nad wyborem najlepszego rozwiązania, w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować własne oczekiwania w tym zakresie. Piece stalowe wybiera się wówczas, gdy w pierwszej kolejności liczy się na ich funkcję ozdobną, jeśli jednak zależy nam na tym, aby w pomieszczeniu było ciepło, lepszym rozwiązaniem będzie piec żeliwny. Nie powinniśmy zapominać także o mocy nominalnej piecyka, temperatura pomieszczenia nie powinna być bowiem nie tylko zbyt niska, ale i zbyt wysoka. Obliczenie mocy nominalnej nie jest trudny, przyjmuje się bowiem, że 1 kW mocy wystarcza do ogrzania około 12 metrów kwadratowych pomieszczenia o wysokości 2,5 metra. Nie zapominajmy i o wysokiej sprawności energetycznej piecyka, która powinna wynosić minimum 70 procent.