loader
Piecyki na drewno

Piecyk wolnostojący i kominek - próba porównania

  • 2 września 2018

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy tradycyjny kominek musi być rozwiązaniem, dla którego nie ma alternatywy, czy też w jego miejscu może pojawić się piecyk wolnostojący. Okazuje się, że nie ma wcale poważniejszych powodów przemawiających za tym, aby kwestionować zasadność drugiego z wymienionych tu rozwiązań.

Piecyki nie są wcale mniej wydajne niż tradycyjne paleniska, okazuje się przy tym, że można instalować je nawet tam, gdzie niewielki metraż i słabe stropy znacznie ograniczają nam pole manewru. Już na wstępie musimy uświadomić sobie, że ciepło uzyskane dzięki piecykom nigdy nie będzie porównywalne z tym, jakie gwarantuje nam palenisko, warto mieć jednak świadomość tego, że nie są to rozwiązania stworzone z myślą o tych osobach, które chcą ogrzewać całe mieszkanie. Wśród wielu atutów pieców wolnostojących często wymieniana jest ich atrakcyjność wizualna, nie bez znaczenia jest zaś i to, że w sprzedaży nie jest dostępny jeden tylko jego model.

Piece uniwersalne są wysoko cenione bez względu na to, gdzie zostaną umieszczone, modne są jednak również rozwiązania stylowe, stworzone do tego, aby zachwycać w eleganckim salonie. Nie ma problemu zresztą nawet wówczas, gdy marzy nam się piec dostosowany do potrzeb wnętrza awangardowego, w takim wypadku bowiem zawsze można odwołać się do rozwiązania wykonanego z połączenia stali oraz aluminium. Okazuje się, że nasz wybór może dotyczyć nie tylko modelu, ale i wielkości piecyka. Te najmniejsze nie zajmują nawet metra kwadratowego powierzchni i mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach, w których znaczenie ma każdy wolny centymetr.

piec na drewnoBez trudu znajdziemy jednak również piecyki o imponujących rozmiarach, które z powodzeniem dogrzeją mieszkanie typu studio. Kupując piec wolnostojący nie musimy obawiać się o to, że planowana przeprowadzka lub remont pozbawią go funkcjonalności. Z powodzeniem możemy traktować go tak, jak kolejny mebel, o czym nie ma mowy w przypadku kominka. A co z samą magią i sielską atmosferą? I ona jest możliwa do osiągnięcia, mamy bowiem do czynienia z modelami wyposażonymi w przeszklone drzwiczki, jeśli więc lubimy patrzeć na płonący ogień, nie powinniśmy się rozczarować.